Dlaczego mój program lojalnościowy nie zyskuje nowych uczestników? Poznaj kluczowe bariery, które ograniczają liczbę nowych osób w Twojej bazie.

Czas czytania: około 4 minuty

Dlaczego mój program lojalnościowy nie zyskuje nowych uczestników? Poznaj kluczowe bariery, które ograniczają liczbę nowych osób w Twojej bazie.

Atrakcyjny, prosty w obsłudze, angażujący, a czasem także zaskakujący – dobry program lojalnościowy to taki, w którym chętnie uczestniczą kolejne rzesze klientów, a Ci stali korzystają z niego z niesłabnącym zaangażowaniem. To także mechanizm przygotowany na miarę potrzeb, dopasowany do wymagań konkretnej grupy. Ale też przystępny, o jasnych zasadach. Czy Twój program taki właśnie jest? A może borykasz się z niewielką ilością osób nim zainteresowanych? Przeczytaj, jakie mogą być czynniki, które powodują, że Twój program nie odnotowuje wzrostu liczby uczestników.

Jasne zasady i korzyści to podstawa relacji

Już wielokrotnie pisaliśmy o tym, jak ważne jest, by program dawał klientowi realną wartość. Wszyscy lubimy jasne zasady i chcemy móc sprawdzić jakie korzyści płyną z danego mechanizmu. Pamiętaj, by prosto opisać je swojemu klientowi. Jak możesz to zrobić? Pokazując konkretne rabaty, które może uzyskać po zebraniu określonej ilości punktów. A także, informując już na samym początku, co może zrobić, aby zbierać wspomniane wcześniej punkty.

Przygotowując dobry program, musisz wejść w buty swojego klienta. Zastanowić się, co będzie dla niego atrakcyjne, na jakie rozwiązania chętnie przystanie? Jakie są benefity, których od Ciebie oczekuje? Być może wspomniana wcześniej zniżka to dobre rozwiązanie, pomyśl jednak o tym, jaki jej poziom będzie zadowalający? Konstruując mechanizm, zastanów się nad zwiększaniem zaangażowania i nagradzaniem lojalnych klientów. Może warto wprowadzić modyfikacje lub progi?

Szanuj dane i czas klientów

Jak można przeczytać w raporcie na temat programów lojalnościowych, opracowanym przez H2H Tech jednymi z powodów, dla których pytane osoby nie są zainteresowane programami lojalnościowymi i uczestnictwem w nich, są przekazywane dane, które muszą zostać podane przez klientów. 

Łączą się z nimi dwie obawy. Pierwsza – dotyczy możliwości wycieku informacji. Zastanów się już na starcie jak dobrze zabezpieczyć wrażliwe dane swoich klientów. Jak pewnie wiesz, to nie tylko wymóg stawiany przez przyszłych uczestników programu, ale także regulowany prawnie. W tej kwestii musisz dbać o każdy szczegół.

Z wykorzystaniem danych łączy się także komunikacja marketingowa. Nieraz zwracaliśmy uwagę na to, jak jest ona ważna. To przecież pakiet narzędzi, które pozwalają na budowanie prawdziwych relacji. Zestaw działań, dzięki którym trafiasz do swoich klientów z informacjami, budujesz percepcję marki. Jednocześnie jednak Twoi odbiorcy obawiają się jednego – zasypania zbędnymi komunikatami. Nie zachowuj się jak natręt, pilnuj jakie wiadomości trafiają do Twoich klientów, zadbaj o ich odpowiednią częstotliwość. Nie zapominaj o jakości. Każda informacja może zostać przekazana w angażujący i pasujący do Twojej marki sposób. Musisz to tylko dobrze zaplanować.

Pamiętając o czasie uczestników programu, proponuj także rozwiązania, które pozwolą na jego oszczędność. Mobilna karta, możliwość szybkiego powrotu do historii transakcji, dodatkowe ułatwienia jeśli chodzi na przykład o zwroty? Każde z tego typu działań to dodatkowy punkt, który może przyczynić się do większej ilości zapisów.

Nie zapomnij spojrzeć szerzej – dbaj o wizerunek swojej marki i jakość usług

Sama mechanika programu lojalnościowego, jasne zasady i ułatwienia dla klientów to jedno. Nie możesz jednak zapomnieć o tym, że by udział w programie był atrakcyjny, sama oferta również musi taka być. Dobry produkty, wyróżniająca jakość usług – to wartości, które powinny być podstawą Twojego działania. Kolejny krok to budowa silnej, rozpoznawalnej marki.

Dbaj o wizerunek i jego spójność. Pamiętaj o każdym przekazie, pod którym podpisuje się Twój brand. Nie zapominaj o trosce o klienta. Wnikliwie czytaj opinie i działaj tak, by były one pozytywne. Nawet najlepszy program lojalnościowy nie przyciągnie nowych uczestników, jeśli podstawy zostaną zaniedbane.

Jednak jeżeli mimo to o nie zadbasz, kolejnym krokiem jest wdrożenie dobrego programu. Usuń kilka barier już na starcie, zgodnie z naszymi wskazówkami. Potrzebujesz wsparcia ekspertów? Pomożemy Ci w tym i stworzeniu mechanizmu na miarę Twoich potrzeb.  

Źródło: 

https://pic.media.com.pl/pic/SKLEP/Do_pobrania/2019/Sklep/Raport_Programy_Lojalno%C5%9Bciowe_w_Polsce_2019.pdf

  • Autor: Spartavity
  • Data wpisu: 12 kwietnia 2021

Gotowy na wdrożenie własnego
systemu lojalnościowego?

Skontaktuj się z nami

Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe

Zamów darmową demonstrację produktu