Lojalność milenialsów oraz pokolenia Z. Jak stworzyć program lojalnościowy, który trafi do tych grup?

Czas czytania: około 4 minuty

Lojalność milenialsów oraz pokolenia Z. Jak stworzyć program lojalnościowy, który trafi do tych grup?

Projektując mechanikę programu lojalnościowego, warto skupić się na indywidualnych potrzebach i unikatowości wybieranych rozwiązań. Są one ważne na kilku różnych poziomach. Biznesowym – dobry program to przecież taki, który spełnia swoje założenia i dawać przychód, ale jest także możliwy do wdrożenia oraz dopasowany do indywidualnej oferty firmy. Technicznym – decydując się na program lojalnościowy dobrze wybierać mechanizmy, które pozwolą Ci na maksymalną efektywność i realizację określonych celów. Dopasowanie do klientów i ich oczekiwań – bo przecież to budowanie relacji jest najważniejszym elementem tworzenia programów lojalnościowych. To ostatnie jest także największym wyzwaniem. Szczególnie wtedy, gdy chodzi o skuteczną komunikację z pokoleniami Y i Z. 

Indywidualność i zróżnicowane potrzeby – o czym nie możesz zapomnieć komunikując się z młodszymi grupami

Opisanie pokoleń Y i Z nie jest łatwe. Przede wszystkim dlatego, że grupy te różnią się od siebie, ale też w różnych aspektach życia stawiają na indywidualność. Jest to duże wyzwanie dla osoby, która chce tworzyć program lojalnościowy. Jednocześnie jednak jest to szansa, by przygotować mechanizm i komunikację, która zwróci uwagę i wyróżni Cię na tle konkurencji. 

Zrezygnuj zatem ze schematów i rozwiązań, które dotychczas były stosowane jako te, dopasowane do potrzeb wszystkich osób. Prosty, choć atrakcyjny rabat, może się w tym wypadku nie sprawdzić. Posiadasz katalog nagród? Zastanów się nad jego urozmaiceniem. Pomyśl co nietypowego, zaskakującego możesz dać klientom. A jeśli chcesz pójść o krok dalej, zastanów się nad maksymalną personalizacją wydawanych nagród. Może jesteś w stanie zapewnić wybór kolorów, grawer, nadruk lub w jakikolwiek inny sposób postarać się dopasować podarunek w pełni do odbiorcy?

Personalizacja działa także w komunikacji. Zaplanuj mail z imieniem, przygotuj ciekawą i angażującą wiadomość na urodziny. Śledź newsy, sprawdzaj jakie tematy są najważniejsze dla Twojej grupy docelowej. Wszystkie insighty są na wagę złota. To dzięki nim możesz podkreślić autentyczne zainteresowanie relacją z klientem. Jak wykorzystać je w praktyce? Zapytaj o możliwości naszych ekspertów.

Dbaj o swoją reputację i nie zawiedź oczekiwań

Choć jakość obsługi powinna być kluczowa niezależnie od grupy odbiorców, w przypadku tworzenia komunikacji do Y i Z jest ona jeszcze ważniejsza. To te grupy, które zwracają uwagę na każdy aspekt działania marki. To te osoby, które chcą wspierać firmy transparentne, odpowiedzialne, kierujące się jasnymi wartościami.

Dlatego tak ważne jest, by nie zawieść oczekiwań także i w innych aspektach. Przygotowując program, upewnij się, że wszystko działa właściwie. Stwórz jasne zasady i pamiętaj o tym, że dobre relacje opierają się na obustronnych korzyściach. Pomyłki nie muszą być efektem złych zamiarów, ale pochodną niewiedzy czy braku doświadczenia. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy ekspertów, którzy pomogą przygotować w odpowiedni sposób wdrożenie, a także będą czuwać nad prawidłowym działaniem na dalszych etapach programu. 

Pamiętaj o możliwościach online

Zarówno pokolenie Y, jak i Z to osoby, które świetnie czują się w sieci i chętnie korzystają z rozwiązań technologicznych. Nie bez powodu – każdej z tych grup internet towarzyszy od określonego momentu życia. W przypadku grupy Z – to pokolenie, które nie zna już świata, w którym nie istniała komunikacja w tym kanale. 

Dlatego projektując program lojalnościowy, skup się także na opcjach, które mają swoje odzwierciedlenie w sieci. Umożliwiaj gromadzenie punktów, czy korzystanie z rabatów podczas transakcji zawieranych online. Zastanów się także, jak możesz ułatwić  przedstawicielom pokoleń Y i Z udział w programie podczas korzystania z usług stacjonarnych czy w trakcie zakupów. Być może Twoi klienci nie będą mieć przy sobie karty, ale na pewno będą posiadali smartfona. Zastanów się, co możesz z tym zrobić, jakie rozwiązania zaproponować. Nie zapominaj o podstawach – możliwość skorzystania z programu lojalnościowego przy podaniu numeru telefonu, to jedna z nich.

Wiedząc o tych kilku cechach przedstawicieli grupy Y i Z, możesz zacząć pracę nad programem lojalnościowym. Buduj relację na mocnych fundamentach i stawiaj na nietuzinkowe rozwiązania. Obserwuj swoją grupę i to, co ją interesuje. Inspiruj się pop kulturą, Social Mediami, trendami w sieci. A w kwestii samej budowy programu – skorzystaj z pomocy specjalistów Spartavity. Razem stworzymy unikatowy program, dedykowany młodszym odbiorcom. 

Źródła:

https://nowymarketing.pl/a/14451,generacja-z-czym-sie-rozni-od-millenialsow-i-jak-sie-z-nia-komunikowac

http://nowymarketing.pl/a/24815,jak-zrozumiec-z-tki-czyli-generacje-z-digitalem-w-dna

  • Autor: Spartavity
  • Data wpisu: 6 kwietnia 2021

Gotowy na wdrożenie własnego
systemu lojalnościowego?

Skontaktuj się z nami

Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe

Zamów darmową demonstrację produktu