Mechanizm punktowy i jego możliwości - sprawdź jak możesz wykorzystać go w swoim biznesie

Czas czytania: około 4 minuty

Mechanizm punktowy i jego możliwości - sprawdź jak możesz wykorzystać go w swoim biznesie

Jeśli interesujesz się tematem programów lojalnościowych lub planujesz przeprowadzenie podobnego wdrożenia w Twojej firmie, z pewnością podczas poszukiwania inspiracji spotkasz się z przykładami różnych mechanizmów. Każdy z tych, na jakie stawiają marki, ma swoje zalety. My jednak chcemy przybliżyć Ci korzyści płynące ze stosowania mechaniki punktowej. Jest ona elastyczna i dopasowana do organizacji o różnym charakterze. Sprawdź, jak możesz ją wykorzystać, by osiągnąć swoje cele biznesowe. 
 
Mechanizmy programów lojalnościowych – poznaj zasady przydzielania punktów

Założenia są proste.  Za każdą dokonaną transakcję klient otrzymuje określoną ilość punktów. Jaką? To już zależy od Ciebie. Ustalając zasady, musisz jednak pamiętać o tym, by zrównoważyć korzyści dla klienta i koszty, które poniesiesz.  By lepiej to zobrazować, do każdego punktu możesz przypisać konkretną wartość w złotówkach. Tak działając, łatwiej ustalisz jakie ilości powinny być wymieniane na konkretne nagrody. Poznasz ich prawdziwą cenę. Pamiętaj oczywiście, że realnie poniesiony przez Ciebie koszt będzie nieco niższy niż ten, który wynika z ceny końcowej płaconej przez klienta.

Przeliczenie w ten sposób pozwoli także uświadomić sobie jaką wartość punktową powinny nieść ze sobą poszczególne zakupy oraz usługi wybierane przez Twoich klientów. Pamiętaj, by bardziej premiować te, które są droższe, a nieco tańsze nagradzać mniejszą ilością punktów. Czy jednak ta zasada zawsze musi mieć zastosowanie?  

Program punktowy oznacza elastyczność

Choć stworzenie prostego zbioru wytycznych i ram, w których obrębie będziesz działać, z pewnością ułatwi codzienną pracę, zastanów się także nad małymi odstępstwami. Możesz je wykorzystać do promocji konkretnych produktów – nagradzając je dodatkową pulą punktów, lub mnożąc zdobytą ilość przy wybranej transakcji. Masz opcję zachęcenia do korzystania z usług w konkretnych godzinach. To tylko dwa z wielu przykładów na to, jak wykorzystać potencjał opisywanego przez nas mechanizmu.

Co ważne, nie musisz nagradzać wyłącznie za konkretne transakcje. Sprawdź nasze case study ze wdrożenia dla marki BRIJU – to właśnie tam piszemy o ciekawym przykładzie wyróżniania punktami klientów za feedback. Jeśli zależy Ci na bardziej aktywnej komunikacji i kontakcie z odbiorcami produktu – to doskonały sposób, by ich do niego zmotywować. 

Mechanizm punktowy jest na tyle elastyczny, że możesz dostosowywać go do bieżących potrzeb biznesowych. Uruchamiać okresowo, w wybranym czasie, na wybranych przez siebie zasadach. Zmienny może być także katalog benefitów.  

Nagrody w programach punktowych – dodatkowy potencjał do wykorzystania

Każdy bonus w programie lojalnościowym powinien służyć budowaniu relacji klienta z Twoją marką. Możesz zatem zaoferować mu unikatowe, obrandowane produkty, które będą dostępne tylko dla wybranej grupy. Dobrym pomysłem będzie także stworzenie pakietu usług, będących nagrodą wyłącznie dla najbardziej lojalnych odbiorców. Masz jednak także opcję zachęty do ponownego skorzystania z oferty, którą masz już przygotowaną dla swoich klientów. 

Ten mechanizm na pewno znasz – chociażby ze stacji benzynowych, gdzie jesteś zachęcany do odbioru konkretnych płynów z asortymentu, czy skorzystania z oferty gastronomicznej. Przypominasz go sobie także z sieci kawiarni, gdzie zbierając odznaczenia za każdą wizytę, którąś z nich zyskujesz gratis. Jak możesz wdrożyć tego typu rozwiązanie w swoim biznesie? 
 
Zastanów się nad chętnie wybieraną usługą, pakietem popularnych produktów – to do nich możesz dać dostęp za zebrane punkty. Możesz także zaoferować swoim klientom nowości w ofercie lub zachęcić ich do wcześniejszego wypróbowania wybranych rozwiązań.  

Czy taki mechanizm sprawdzi się w moim biznesie?

Jeśli wiedząc, jak możesz zastosować program punktowy, nadal masz wątpliwości, czy sprawdzi się on w Twoim biznesie, nie musisz się martwić. Dzięki elastyczności – zarówno na poziomie przydzielania samych punktów, jak i ustalania nagród, jest on uniwersalny. Będzie dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób, które chcą trafić do tankujących i korzystających z oferty stacji benzynowej, jak i w przypadku skupiających się na branży beauty oraz zakupach konkretnych produktów z dostępnej gramy. Elastyczność punktowa pozwala także na zastosowanie go w różnych sektorach usługowych.

Przed każdym wdrożeniem skorzystasz z konsultacji z ekspertami Spartavity. Wspólnie zastanowimy się jak dopasować mechanikę do biznesu, który prowadzisz. Potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami. Przeprowadzimy analizę i przygotujemy plan działania. 
 

  • Autor: Spartavity
  • Data wpisu: 17 maj 2021

Gotowy na wdrożenie własnego
systemu lojalnościowego?

Skontaktuj się z nami

Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe

Zamów darmową demonstrację produktu