Nagrody, rabaty, dodatkowe benefity – poznaj najskuteczniejsze rozwiązania, które możesz wykorzystać w swoim programie lojalnościowym

Czas czytania: około 4 minuty

Nagrody, rabaty, dodatkowe benefity – poznaj najskuteczniejsze rozwiązania, które możesz wykorzystać w swoim programie lojalnościowym

Przygotowując własny program lojalnościowy, musisz podjąć wiele istotnych decyzji, które przełożą się na jego sukces. Pierwszą z nich jest wybór mechanizmu. Kolejny, a bardzo ważny dla klientów, jest wybór tego, co w ramach programu zaoferujesz jako nagrodę. Zniżki, a może nagrody rzeczowe lub inne rozwiązanie? Przeczytaj o kilku możliwych drogach i opcjach, które daje wdrożenie każdej z nich.

Realna oszczędność – pomysł na nagrodę dla wiernych klientów

Lojalny, powracający klient to osoba, która korzysta z określonego typu usług lub cyklicznie kupuje pewną grupę produktów. Nic dziwnego, że szuka zatem możliwości, które będą najkorzystniejsze finansowo. Dlatego w wielu wypadkach dobrym rozwiązaniem będzie zaoferowanie zniżki. 

Możliwości jego wykorzystania jest wiele. Może to być rabat otrzymany na kolejne zakupy, ale też stała obniżka o określonym procencie, którą otrzymuje klient. Ciekawym pomysłem, jest uzależnienie jej wysokości od ilości zebranych przez konkretną osobę punktów.  Tak, by najcenniejsze nagrody były dedykowane najwierniejszym odbiorcom.
Ten pomysł na nagrodę może zostać wdrożony niemal natychmiastowo. Dzięki temu klienci szybko zobaczą jakie możliwości daje uczestnictwo w programie. Otrzymanie rabatu po pierwszych zakupach lub jednej z pierwszych transakcji to mechanizm, który warto rozważyć w przypadku wyboru zniżek.

Podobnie działa także cashback, pozwalający zapłacić uzbieranymi punktami za część kolejnych zakupów lub usługę. Decydując się na to rozwiązanie, także budujesz relacje z odbiorcą, pokazując mu wartość już na samym początku jej drogi. Motywujesz i zachęcasz do korzystania z usług Twojej firmy. 
 
Ulubiony produkt lub inna nagroda – pomysł dla klientów, którzy zbierają punkty

Mechanizmy rabatowe to jedno z dostępnych rozwiązaniach. Kolejnym, które warto wziąć pod uwagę, jest katalog produktów, które można otrzymać za określoną pulę punktów. Budując ofertę, samodzielnie ustalasz ilość punktów potrzebnych do zdobycia danej nagrody. 

A te mogą być różne — od stałych i sprawdzonych produktów Twojej marki, przez nowości, aż po inne oferty, których sprzedaży na co dzień nie oferujesz. W ramach katalogu możesz pozwolić klientowi na szybsze skorzystanie z zebranej puli punktów, lub zachęcić go do zbierania w dłuższym czasie. Zrobisz to poprzez różnicowanie nagród i progów punktowych niezbędnych, by je zdobyć. Masz także możliwość tworzenia katalogów i ofert specjalnych, dedykowanych w danym okresie czy w momencie wprowadzenia danej usługi lub produktu do sprzedaży. 

Opisane mechanizmy możesz także łączyć. Takie rozwiązanie zastosowaliśmy podczas wdrożenia dla THE BODY SHOP. Klient, zbierając punkty, ma możliwość ich wymiany na kosmetyki lub kupony, które pozwalają na dokonanie zakupów w korzystniejszej dla odbiorcy cenie. 

Nie zapomnij o dodatkowych rozwiązaniach dla wiernych klientów

Przynależność do programu lojalnościowego nie powinna być jedynie nagradzana za zebraniu określonej liczby punktów. Uczestnik programu, to przecież Twój stały klient, lub osoba, która chce się nim stać. Warto zastanowić się nad dodatkowymi rozwiązaniami, z których może skorzystać. 

Jeśli posiadasz aplikację dedykowaną do programu, zadbaj, by stała się ona dodatkowym i szybkim kanałem informacji. Pozwól klientowi na sprawne zwroty i ewentualne reklamacje za jej pomocą — tak postąpiliśmy podczas wdrożenia z BRIJU. Być może nie skorzysta z tej opcji. Ważne jednak jest poczucie, że w przypadku jakichkolwiek problemów, posiada dodatkową opiekę ze strony marki. Udostępnij także historię dokonanych zakupów w jednym miejscu, łatwym do znalezienia przez odbiorcę. To pozornie niewielkie zmiany i ułatwienia, które mogą pozytywnie wpłynąć na komfort podczas korzystania z usług Twojej firmy. 

Zastanów się także, jak możesz wzmocnić w klientach poczucie wyjątkowości. Być może wcześniejszy dostęp do wyprzedaży czy promocji to dobre rozwiązanie? Możesz także przygotować oferty specjalne, dostępne tylko dla uczestników programu. Nagradzaj ich także w ramach oferowanego mechanizmu. Przydzielaj dodatkowo punkty, które umożliwią szybsze sięgnięcie po oferowane nagrody. 

Nie zapominaj także o komunikacji. Regularnie kontaktuj się z grupą swoich wiernych klientów, dbaj, by mieli pakiet informacji i zawsze na czas byli powiadomieni o ważnych akcjach. To kolejny aspekt, o który, warto pamiętać. Dobrze prowadzony dialog z odbiorcą może być atutem Twojego programu lojalnościowego. 

Jak widzisz, istnieje kilka rozwiązań, a każde z nich jest warte rozważenia i posiada swoje plusy. Zastanawiasz się, jakie sprawdzi się w Twoim biznesie? Skontaktuj się z nami. Naszą współpracę oprzemy o najlepsze dla Ciebie opcje, które pozwolą osiągnąć zakładane KPI.

  • Autor: Spartavity
  • Data wpisu: 26 lipiec 2021

Gotowy na wdrożenie własnego
systemu lojalnościowego?

Skontaktuj się z nami

Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe

Zamów darmową demonstrację produktu