AI w służbie marketingu programów lojalnościowych. Sprawdź rozwiązania, które sprawdzą się także w Twoim biznesie

Czas czytania: około 5 minut

AI w służbie marketingu programów lojalnościowych. Sprawdź rozwiązania, które sprawdzą się także w Twoim biznesie

Posiadasz już świetny program lojalnościowy? A może planujesz niebawem wdrożyć go w swojej firmie? Niezależnie na jakim etapie prac jesteś, nie zapominaj o jednym – skutecznym marketingu, dzięki któremu klienci chętnie będą korzystać z oferowanych rozwiązań. Jak go prowadzić? Na jakie rozwiązania postawić? Naszym zdaniem, po raz kolejny kluczowe jest pamiętanie o odbiorcy. A w dopasowaniu do jego potrzeb pomoże Ci AI.

AI – czym jest i jakie może mieć zastosowanie w programach lojalnościowych?

AI to nic innego jak sztuczna inteligencja – zbiera ona i analizuje dane, a tym samym umożliwia wdrażanie różnych mechanizmów i scenariuszy komunikacji. Najlepiej wytłumaczyć to na podstawie programów lojalnościowych i analityki, o której pisaliśmy w poprzednim tekście. Artificial intelligence umożliwia między innymi wykrycie nietypowych zachowań klientów – uczy się, w jaki sposób robią oni zakupy, przewiduje kolejne kroki. A w efekcie – alarmuje gdy pojawiają się niespodziewane lub niepożądane wydarzenia.

Sztuczna inteligencja może zostać wykorzystana w jeszcze jednej dziedzinie związanej z programami lojalnościowymi. A jest nią wspominany wcześniej marketing.

Sztuczna inteligencja jako element marketingu programów lojalnościowych – traf do swojego odbiorcy

Wszyscy dzisiaj jesteśmy odbiorcami ogromu przekazów reklamowych. Przygotowując także swoją ofertę kierowaną do klientów, musisz pamiętać o tym, że przykucie ich uwagi nie będzie łatwym zadaniem. Poza świetnej jakości treścią, skupieniem na realnych wartościach, postaraj się dopasować komunikaty do odpowiednich grup.

Pamiętasz nasz tekst o analityce i możliwości segmentacji na grupy? Dzięki AI dopasujesz odbiorców do tej odpowiedniej. Może się bowiem okazać, że pozornie podobne do siebie osoby wybierają zupełnie różne produkty. Przykład? Osoby inwestujące w sprzęt sportowy. Część z nich może się okazać wierna tylko jednej marce, a grono osób wybierać będzie konkretne produkty, nie bacząc na brand, który za nimi stoi. Każda z nich może także dokonywać zakupów w różnych przedziałach cenowych. Mając takie informacje, łatwiej będzie Ci skonstruować odpowiednią ofertę. A w odpowiednim jej przygotowaniu pomoże sztuczna inteligencja.

Wyślij dobrze napisaną wiadomość, o odpowiednim czasie

Powtarzalne, nudne, nietrafione - takie wiadomości nie będą otwierane przez Twoich odbiorców. Jeśli chcesz skutecznie trafić do klienta, musisz zadbać o kilka ważnych aspektów. Pierwszym z nich jest odpowiedni moment na wysyłkę wiadomości. Tutaj także z pomocą przyjdzie Ci sztuczna inteligencja, która dobierze odpowiednią porę, by skontaktować się z Twoimi odbiorcami.

Każdy ma swoje indywidualne przyzwyczajenia – część osób otwiera maila tylko w drodze do pracy lub podczas przerwy, część natomiast w weekendy nadrabia newslettery ulubionych marek. Wiedząc o tym, możesz trafić z wysyłką wiadomości w moment, w którym są one skupione i otwarte na przyjęcie nowych treści. Ważnym rozwiązaniem, które posiada Sparta Loyalty Platform jest także ciągła analiza zachowań adresatów. Możemy sobie przecież wyobrazić, że osoba, która przeglądała maile zawsze w drodze metrem do pracy, zmieniła swoje przyzwyczajenia podczas home office’u. Godziny dotychczas wybierane na czytanie wiadomości przez osobę, która nie pracowała przez pewien czas, ulegną zmianie po rozpoczęciu pracy w nowym miejscu. Każde takie nietypowe zachowanie i odstępstwo od dotychczasowych przyzwyczajeń są analizowane przez sztuczną inteligencję.

Zaintryguj klienta i przedstaw mu produkty dopasowane do jego potrzeb

Równie ważne jest dopasowanie na poziomie samej wiadomości. Wracając do poprzedniego przykładu - jeśli Twój klient jest zainteresowany konkretnymi dyscyplinami sportu i chętnie przegląda ofertę danej grupy produktów na stronie, zadaniem AI jest takie przygotowanie układu wiadomości mailowej, by przykuła ona uwagę poszukiwanym produktem. Dzięki temu fan boksu otrzyma mail, który zaczynał się będzie od informacji o nowych workach i rękawicach bokserskich, zapalony kolarz pozna dostępne akcesoria rowerowe, a osoba, która kupowała dotychczas odzież treningową – znajdzie w swojej skrzynce zachętę do zobaczenia kolekcji. Widząc dopasowaną ofertę, chętniej się z nią zapozna. 

Takie dopasowanie może być zarówno na poziomie segmentów treści, jak i samego produktu – AI posiadając informacje o zainteresowaniach klientów, może pomóc im wrócić do rzeczy, które im się spodobały, a także zarekomendować inne, ciekawe przedmioty lub usługi. Czy znasz z otrzymywanych maili także te, w których polecane są produkty wybierane przez innych klientów, czy popularne w danym sklepie? To także zasługa szeregu analiz wykonanych przez sztuczną inteligencję.  

Automatyzacja procesów w komunikacji – sprawdź, jakie możliwość zyskujesz dzięki Artificial Intelligence

Wspomniane możliwości nie wyczerpują potencjału AI. Jej kolejną zaletą jest to, że pewne procesy możesz automatyzować. Analizując szereg danych i aktywności klienta, sztuczna inteligencja może z powodzeniem zdecydować kiedy warto wysłać ofertę zakupu, tak by trafiła ona do osoby, która jest na nią otwarta. Przygotowując tego typu schemat raz, masz pewność, że zadziała on za każdym razem, w odpowiednim czasie.

Równie dużym ułatwieniem będzie automatyczna aktywizacja klientów. Odbiorcy trafiający do segmentów nieaktywnych odbiorców otrzymują odpowiednią wiadomość. W kolejnym kroku dostają także nowe, dopasowane treści. Wszystko dzięki utworzeniu odpowiedniego scenariusza.
  
Jak widzisz, zastosowanie AI pozwala na skuteczniejsze prowadzenie marketingu programów lojalnościowych. Czy wypróbowałeś je już u siebie? Chcesz dowiedzieć się więcej o skutecznym budowaniu relacji z klientem? Skontaktuj się z nami. Przygotujemy rozwiązanie na miarę Twoich potrzeb.
 

  • Autor: Spartavity
  • Data wpisu: 8 czerwiec 2021

Gotowy na wdrożenie własnego
systemu lojalnościowego?

Skontaktuj się z nami

Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe

Zamów darmową demonstrację produktu