Jak stworzyć dobry program lojalnościowy? Poznaj dwa sekrety, które sprawdzą się w każdym wypadku.

Czas czytania: około 4 minuty

Jak stworzyć dobry program lojalnościowy? Poznaj dwa sekrety, które sprawdzą się w każdym wypadku.

Najlepsze programy lojalnościowe to te, które są w pełni dopasowane do indywidualnych potrzeb biznesu, pozwalają realizować cele, uwzględniają wyjątkowy charakter firmy. Czy mimo to można jednak wskazać czynniki, które sprawdzą się w każdym programie? Uniwersalne zasady, o których nie można zapomnieć? Naszym zdaniem są dwie podstawy, które powinny cechować każdy dobrze przygotowany mechanizm lojalnościowy. O czym warto pamiętać? Przeczytaj nasz artykuł. 
 
Jak stworzyć dobry program lojalnościowy? Postaw na skuteczny mechanizm

Sekretem każdego dobrze zaprojektowanego programu lojalnościowego jest odpowiedni mechanizm. Taki, który pozwala na realizację zamierzonych celów, a jednocześnie jest satysfakcjonujący i atrakcyjny dla klienta.

Podstawowy wybór pojawia się już na poziomie decyzji o rodzaju programu. Zbieranie punktów, udzielanie rabatów dla każdego uczestnika, a może kolekcjonowanie pieczątek czy innych odznaczeń? To podstawowe, choć bardzo ważne decyzje. Jednak planując mechanikę programu, nie można na nich poprzestać. Warto zadać sobie kilka dodatkowych pytań. Jakie mogą one być? Zobacz przykłady aspektów, które warto poddać analizie, jeśli postawisz na mechanikę punktową. 

Jaki jest poziom zgromadzonych punktów, za który chcę udzielać rabatów? Czy moi klienci otrzymają zamiast zniżki katalog nagród, z którego będą mogli korzystać? Jak wyróżnię i nagrodzę tych, którzy kupują najwięcej i uzbierali największą ilość punktów?

Gdy już zdecydujesz, jak będziesz nagradzać klientów, zadaj sobie pytanie o to, w jaki sposób mogą oni zbierać punkty. Czy chcesz w ramach miłego gestu obdarować ich dodatkową pulą na urodziny? Czy rozpoczynając uczestnictwo w programie, mają szansę zyskać odpowiedni bonus na start? Czy są okazje, a może produkty czy usługi, które chcesz, by były dodatkowo punktowane?

Odpowiedzi na te pytania powinny być pierwszym krokiem do stworzenia skutecznego programu lojalnościowego. Tylko ustalając jasne i sprawiedliwe, ale też przejrzyste zasady, budujesz solidne podstawy atrakcyjnego dla klientów rozwiązania.

Drugi sekret skutecznych programów lojalnościowych – doskonała obsługa klienta

Kiedy zadajesz sobie pytanie o to, jak opracować program lojalnościowy, odpowiedzią powinno być – tak, by został on przygotowany z myślą o kliencie i jego potrzebach. To właśnie doskonała obsługa jest drugą cechą warunkującą sukces każdego programu. Budowanie lojalności to przecież, jak często podkreślamy, relacja. Taka, która wymaga troski, uwagi i otwartości na potrzeby drugiej strony. 

Dobrze zaprojektowany program lojalnościowy to taki, który umożliwi skoncentrowanie się właśnie na obsłudze klienta. Po pierwsze – powinien on dawać benefity podczas każdych zakupów czy korzystania z usług. Po drugie – jego zadaniem jest także ułatwienie komunikacji. Stały klient Twojego biznesu, powinien nie tylko być regularnie informowany o dostępnej ofercie, ale też mieć możliwość łatwego kontaktu w jakiejkolwiek sprawie. W tym zwrócenia się z zapytaniem, ale też reklamacją czy chęcią wymiany. Dobra obsługa to także gromadzenie informacji w jednym miejscu. Program lojalnościowy może także stać się narzędziem, które pozwoli klientowi znaleźć wszystkie potrzebne mu dane na temat ostatnich wykonanych przez niego zakupów.

Dobra obsługa odbiorcy to przecież odpowiedź na jego realne potrzeby. Nic nie pomoże Ci lepiej ich poznać niż odpowiednio skonstruowany program z rozbudowaną analityką. To właśnie dzięki niemu dowiesz się, kim naprawdę jest Twój klient, jakich produktów czy usług poszukuje. Kiedy kupuje najchętniej i jakie są jego motywacje. Czy są akcje, które wpływają pozytywnie na jego uczucia, a także jakie komunikaty trafiają w jego gust najlepiej.

Czy istnieje jeszcze jakiś sekret, o którym nie można zapomnieć podczas projektowania programu?

Naszym zdaniem myślenie o tym, jak opracować skuteczny program lojalnościowy nie powinno się kończyć w momencie przygotowania jego pierwszej wersji. Tak, jak zmienia się rynek, klienci i jego potrzeby, tak samo powinien ewoluować Twój program. Do tych dwóch sekretów dodalibyśmy zatem jeszcze jeden – otwartość i elastyczność. To cechy, które pozwalają się rozwijać i osiągać zamierzone cele.

Chcesz przygotować program lojalnościowy, który będzie spełniał wszystkie te wymagania? Pomożemy Ci w jego wdrożeniu. Skontaktuj się z nami, a wspólnie stworzymy skuteczne narzędzie, które możesz rozwijać.
 

  • Autor: Spartavity
  • Data wpisu: 5 lipiec 2021

Gotowy na wdrożenie własnego
systemu lojalnościowego?

Skontaktuj się z nami

Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe

Zamów darmową demonstrację produktu